Uçak Yolculuklarını Kolay Geçirmenin Yolları

Uçak yolculukları birçok insan için endişe verici bir olay olmaktadır. Ancak bulutların üzerinden yeryüzünü seyretmeyi sevenler için uzun uçak yolculukları muhteşem bir keyif olabilmektedir. Uçakla Atlantik Okyanusu’nun üzerinden geçmek veya Çin Seddi’ni görmek kimileri için gerçekten de büyük bir zevk kaynağı olabilmektedir.

Bununla birlikte, 15 saati bulabilen uçuşlarda canınızın sıkılmasını önlemek için bazı önlemler alabilirsiniz. Müzik dinlemek, film izlemek, kitap ve dergi okumak, oyun oynamak, bir seyahat günlüğü tutmak ya da uyumak… Bu gibi aktiviteleri yaparak uzun uçuşların daha kolay ve daha keyifli geçmesini sağlayabilirsiniz. Elbette bunları belirlerken kendi ilgi alanlarınızı göz önünde bulundurmalısınız. Kendinize en uygun seçeneği bulup uyguladığınız zaman uzun seyahatler bir stres ve endişe kaynağı olmaktan çıkacak ve güzel bir hatıraya dönenecektir. Uzun uçak seyahatinizi kolay geçirmeniz için yardımcı olabilecek bazı öneriler şunlardır;

Müzik Dinlemek

Türkiye’de ve dünya genelinde uygulanan uluslararası havacılık kurallarından dolayı uçuş esnasında yolcuların telefon görüşmesi yapması yasaktır. Bu durum birtakım yolcular için çekilmez bir hal alabilmektedir. Uçak havada olduğu sürece telefonumuzla ilgili işlerimize bir süreliğine ara vermek zorunda kalıyoruz. Ancak kalkış ve iniş sırasının haricinde bilgisayar, tablet ve telefon gibi cihazları uçuş modunda olmak şartıyla kullanabiliyoruz. Bu durumda hiç şüphesiz ilk akla gelen müzik dinlemek olacaktır. Favori müzik listenizi dinlemek için şimdiye kadar böyle bir fırsat bulamamış olabilirsiniz. İhtiyacınız olan bu fırsatı uçuş esnasında bulabilirsiniz. Yerden birkaç bin metre yukarıdayken en sevdiğiniz müzisyenlerin en güzel parçalarını dinleyebilirsiniz.

Film İzlemek

Birçoğumuz IMDB 250 listesindeki filmlerin çoğunu izleyemediğimiz için bakıp iç geçiriyoruz. Yoğun iş temposunun olmasından dolayı dünya sinema tarihinin en beğenilen filmlerini izlemek için yeterince zamanımız bulunmuyor. Ancak uçuş sırasında bu filmleri tabletten, bilgisayardan veya telefondan bir hatta birden fazla filmi izleme imkânınız bulabilirsiniz. Şimdiye kadar ertelemiş olduğunuz izlemek için bir türlü fırsat bulamadığınız filmleri uzun uçak seyahatlerinde Netflix gibi çevrimdışı film izleyebileceğiniz platformlardan izleyebilirsiniz.

Artık hemen hemen tüm hava yolu firmaları yolcu uçaklarında koltukların arka kısmında elektronik ve dokunmatik eğlence ekranı bulundurmaya başlamıştır. Eğer yanınızda izlemek için film bulunmuyorsa burada sisteme daha önceden yüklenmiş onlarca filmin arasından sevdiğiniz filmi seçerek izleyebilirsiniz. Ayrıca, USB yardımıyla harici diskiniz içindeki filmlerden istediğiniz filmi koltuk arkası ekrandan açarak izleyebilirsiniz. Böylece saatler sürecek uçak yolculuğunuzu daha kolay ve daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Kitap Okumak

Yoğun iş temponuz sizleri yalnızca filmlerden değil kitaplardan da uzak tutmaktadır. Çoğumuz günlük hayatta kitap okumak için yeterince zaman bulamıyoruz, uzun uçak seyahati bunun için biçilmiş bir kaftan desek yanlış olmaz.

Otobüs yolculuğuna nazaran daha uygun bir ortam bulma ihtimaliniz yüksektir. Otobüs yolculuğunda yaşayacağınız sarsıntı uçakta yolculuklarında minimum seviyede olacaktır. Ayrıca daha sessiz ve daha sakin bir ortama sahip olan uçaklarda uzun süredir okumak isteyip de zaman bulamadığınız bir kitabı rahatlıkla okuyabilirsiniz.

Sadece kitap okumakta değil, uzun uçak yolculukları dergi veya gazete için de uzun uçak yolculukları uygun ortamlardır. Birçok havayolu firmasında koltuk arkası ceplerde firmanın kendi dergileri bulunmaktadır. Bu dergilerde dünyanın farklı şehirleri için hazırlanan gezi rehberlerini ve daha birçok farklı yazılar bulunmaktadır. Fazla kafanızı yormadan hoş vakit geçirmek isterseniz seyahatiniz sırasında bu dergilerden yararlanabilirsiniz. Bu dergilerin yanı sıra sevdiğiniz bir dergiyi seyahat öncesi yanınıza alabilir ve uçuşunuz boyunca okuyabilirsiniz.

Başa dön