Uçak Seyahati İçin Nezaket Kuralları

İnsana dair her ortamın ve her sistemin kendine has yazılı olmayan kuralları vardır. Uygarlığımızın zaman içinde oluşagelmiş mecbur olmayan ancak uyulduğu takdirde işleyişi kolaylaştırıp hayatı daha konforlu hale getiren görünmez kuralları bulunmaktadır. Nezaket ve görgü kuralları da bunlar arasında yer almaktadır. Yerine ve zamanına bakılırsa farklılık gösterebilen bu kurallara uymamanın bir cezası yoktur sadece bunlara uymayanlar toplumda, “görgüsüz” veya “kaba” olarak nitelendirilmektedir. İstersen uçak bileti al, istersen otobüs bileti al tıpkı hayatın her alanında olduğu gibi yolculuk sırasında, araç içindeyken de uyulması gereken görgü ve nezaket kuralları bulunmaktadır.

İşte uyulması gereken o kurallar:

1)      Uçağa biniş esnasında, bir sağ bir sol yapıp zikzak çizerek yürüyerek yanımızdan geçenlere engel olmamalıyız, kendi şeridimizde ve seri bir şekilde ilerlemeliyiz. Eğer sağlık bakımından herhangi bir engelimiz yoksa uçağa giderken ve uçak içinde, koridor benzeri dar alanlarda yavaş yürümemeliyiz. İnsanlar bizi beklemek zorunda değildir.

2)      Uçaktan indiğimizde acilen bir yere yetişmemiz gerekmiyorsa boyutları küçük de olsa valizimizi bagaja vermeliyiz. Böylece uçak içinde valizimizi baş üstü dolaplarına yerleştirmeye çalışmaktan kurtulur ve insanları bekletmemiş oluruz.

3)      Elbette her yerde olduğu gibi uçakta da yaşlı, hamile, çocuklu ve kadın yolculara öncelik vermeliyiz.

4)      El bagajını baş üstü dolabına yerleştirmekte zorluk çeken hasta, yaşlı ve fiziksel engelli yolculara yardım etmeli önce bu yolcuların bagajlarını yerleştirmeliyiz.

5)      Kabin bagajımız tekerlekli ise kabin içinde önümüzde olmasına dikkat etmeliyiz; arkamızdan sürükleyerek getirdiğimizde oturan insanlara çarpabilir ve yaralanmalara yol açabiliriz.

6)      Arkamızdaki insanlar beklemesin diye uçakta yerimizi bulduğumuz zaman koridorda durmamalı koltuk arasına geçmeliyiz. Paltomuzu çıkarma ve çantamızı dolaplara yerleştirme işlerini koltuk arasına geçtikten sonra da yapabiliriz.

7)      Eğer kabin içi dolaplarda yer kalmamışsa valizimizi hemen yan veya karşı dolaba da yerleştirebiliriz. Bunun için kabin memurlarına seslenip onları beklememize gerek bulunmamaktadır.

8) Sırt çantamız varsa sırtımıza değil çıkarıp göğüs tarafımıza takmalıyız. Çünkü tıpkı tekerlekli valizde olduğu gibi uçak içindeki koridor gibi dar bir alanda hareket ederken farkında olmadan birilerine çarpıp yaralayabiliriz.

9)      Yerimize oturduktan sonra kolumuzun tüm koltuk kenarını işgal etmemesine özen göstermeliyiz çünkü yanımızda oturan kişinin de dirseğini dayamak isteyebileceğini gös önünde bulundurmalıyız.

10)   Yolculuk boyunca gerek kol gerekse bacaklarımızla koltuk alanımızın dışına çıkarmamaya dikkat etmeli diğer yolcuları rahatsız etmemeliyiz.

11)   Koltuk aralıkları özellikle ekonomi sınıfında çok dar olmaktadır ama ne olursa olsun dizlerimizle öndeki koltuğu itmemelisiniz. Öndeki koltukta birinin oturuyor olduğu ve böyle yaparsak rahatsız olabileceğini unutmamalıyız.

12)   Saçlarımız uzunsa arkaya doğru atarken başkasını rahatsız etmemeye ve eğer bunu otururken yapıyorsak arkamızdaki yolcunun koltuğundaki ekranı kapatmamaya dikkat etmeliyiz.

13)   Uçak yolculuğu yapacağınız gün aşırı parfüm kullanmaktan kaçınmalıyız. Yanımızdaki yolcular bu kokudan rahatsız olabilirler.

14)   Gerinmek için elimizi başımızın üstünden koltuğumuzun arkasına doğru uzatmamalı arkamızdaki yolcuyu rahatsız etmemeliyiz.

15)   Koltuğumuzu çok fazla geriye yatırmamalıyız. Özellikle ekonomi sınıfı uçuşlarda zaten oldukça dar olan koltuk aralıkları, koltuğumuzu yatırdığımız zaman arkadaki yolcu için iyice oturulmaz bir durum oluşabilmektedir.

16)   Uçuş sırasında gazete, dergi vs. okuyorsak, sayfaları yanımızdakinin görüş alanına girmeyecek şekilde açmalı ve okumalıyız.

 

 

17)   Kabin memurları uçuş sırasındaki ikramların servisini yaparken birden çok şey talep etmemeliyiz. Özellikle yurtiçi uçuşlarda ikramların servisini yapmak için çok uzun zamanları olmadığını unutmamalı ve kabin memurlarını oyalamamalıyız.

Başa dön