Suriye Mutfağı

Tüm Dünya mutfakları arasında belki de geleneklerine en bağlı mutfak Suriye Mutfağıdır. Arap ve Kürt kültürünün bir mirasçısı olan Suriye aynı zamanda Orta Doğu kültüründen de etkilenmiş ve bu kültürlerin tamamı mutfağına yansımıştır.

Akşam yemeğinden kahvaltıya, tatlısından içeceğine kadar Türk Mutfağıyla oldukça benzer özelliklere sahip Suriye Mutfağı yaklaşık 10 yıllık bir mirasa sahiptir. Suriye Mutfağında özellikle Arap ve Kürt mutfağının etkisiyle en temel yemek malzemeleri kuzu eti, baharatlar ve pirinçtir.

Kahvaltı

Geleneksel bir Suriye kahvaltısı, zeytin, tereyağı, domates, salatalık, reçel, bal, kaymak ve peynirden oluşmaktadır. Sucuk, pastırma gibi et ürünleri de poğaça, simit gibi ekmek gibi ürünlerde kahvaltıda bolca tüketilmektedir. Ayrıca Suriye Mutfağının kahvaltısında çay da bulunmaktadır. Tat olarak Karadeniz çayına pek benzememektedir.

Çorbalar

Çorba özellikle Suriye Mutfağında kış aylarında çoğunlukla tercih edilmektedir. Mercimek çorbası, Ezogelin çorbası ve Tarhana çorbası en çok tercih edilen çorbalardan sadece bir kaçıdır. Etler ve baklagiller çoğunlukla çorbaların ana malzemeleridir.

Et yemekleri

Suriye Mutfağında et yemeklerinin büyük çoğunluğunu kebaplar, köfteler ve tencere yemekleri oluşturmaktadır.  Suriye mutfağında kebap ismi et ve lahmacun içinde kullanılmaktadır. Kebaplar genellikle lokantalarda yapılan ve ızgara yöntemiyle pişirilen yemeklere söylenmektedir. Suriye Mutfağında en sevilen kebap türü döner kebaptır. Suriye Mutfağında köfteler ise kıymanın ekmek içi ve soğanla yoğurulmasıyla yapılan yemeklerdir. Izgara, fırınlama, kızartma veya sulu yemek olarak servis edilebilmektedir. Sulu et yemekleri arasında en bilinenleri Güveç, Kağıt Kebabı ve çeşitli türlü ve yahniler gösterilebilir.

Sebze yemekleri

Suriye mutfağı sebze yemekleri bakımından oldukça büyük bir çeşitliliğe sahiptir. Dolmalar ve sarmalar, etli sebze yemekleri, kızartma sebzeler ve zeytinyağlıların sayısız örneklerini Sureye Mutfağında bulunmaktadır.

Dolma ve sarma etli olarak da yapılmaktadır. Etli dolmalar kıyma, pirinç, domates, soğan, biber salçası ve çeşitli baharatları içerisinde bulundurmaktadır. Dolmalar için en çok kullanılan sebzeler biber, kabak ve patlıcan gibi yörede bulunması kolay sebzelerdir.

 

Etli sebze yemekleri kıyma ve parça etin sebzelerin yanı sıra pişirilmesiyle yapılmaktadır. Etli fasulye, karnıyarık, patlıcan musakka, etli kabak, etli bezelye, etli türlü, etli mercimek ve nohut, etli ıspanak, vb. çok sayıda etli sulu yemek Suriye Mutfağında bulunmaktadır.

Suriye Mutfağında birçok sebze kızartılarak ve ızgara yöntemiyle pişirilmektedir. Patlıcan kızartma, kabak kızartma, biber, domates ve mücver çok sevilen kızartma çeşitleri arasında yer almaktadır.

Tatlılar

Suriye mutfağı tatlıları açısından çok zengin bir mutfaktır. Suriye tatlıları çok çeşitlilik göstermektedir. Baklava, lokma gibi hamurlu tatlılar, muhallebi, sütlaç gibi sütlü tatlılar ve hoşaf, revani gibi geniş bir tatlı yelpazesine sahiptir.

Baklava Suriye mutfağı mutfağının en tanınmış tatlıları arasında başta gösterilmektedir. Çok ince açılmış yufkanın arasına fındık, ceviz veya Antep fıstığı konarak fırına atılmasından sonra bir şerbetle tatlandırılarak hazırlanır.

Başa dön