Suriye Hakkında

Suriye Arap Cumhuriyeti Akdeniz’in doğu tarafında bulunan ülkelerden biridir. Ortadoğu ülkelerinden biri olarak da adlandırılan Suriye Arap Cumhuriyeti, kuzeyden Türkiye, doğudan Irak, güneyden Ürdün, batıdan ise İsrail, Lübnan ve Akdeniz ile komşulukları bulunmaktadır. Suriye’de resmi dil olarak Arapça kullanılmaktadır. Bağımsızlık öncesi dönemden kalan Fransızca da halkın büyük bir kesimi tarafından bilinmektedir. Bu yüzden ülkenin resmi olmasa da konuşulan 2.başlıca dil Fransızcadır.

Suriye nüfusunun %75’i Müslümanlardan oluşmaktadır. Ülkede ki Müslümanların ise büyük çoğunluğu Sünni mezhebindendir. Alevi, Şii ve diğer mezhepler ise sadece nüfusun %15 ini oluşturmaktadır. Ülkede nüfusun %10’u civarında da Hristiyan ve Musevi dine sahip insanlarda bulunmaktadır.

Suriye’de çöl iklimi özelliklerini fazlasıyla hissettirmektedir. Aynı zamanda Suriye’nin sahil bölgelerinde yaz aylarında çoğunlukla kuru ve sıcak geçmektedir. Ülke genelinde kış mevsimi ise ılık ve yağmurlu olmaktadır. Suriye’ye gitmek için yılın en iyi zamanı yazların çok sıcak olması sebebiyle sonbahar ve ilkbahar aylarıdır. Bu aylarda hava daha ılık olmakta ve hava sıcaklığı fazla artmadığı için ülkeyi gezmek için en uygun zamanlardır.

Suriye 14 bölgeden oluşmaktadır. Bu 14 bölgede bulunan en önemli şehir tabi ki başkent Şam’dır. Şam, ülkenin birçok açıdan en gelişmiş ve en büyük şehridir. Şehrin merkezi Suriye’nin güneybatısında bulunmaktadır. Suriye’nin ikinci büyük şehri olarak da Halep gösterilebilir.

Suriye ekonomisi çoğunlukla tarıma dayanmaktadır. Ülke tabii kaynaklar bakımından zayıf bir konumdadır. Suriye’nin sahip olduğu arazilerin sadece %45 kadarı tarıma elverişlidir. Ancak sulama konusunda çoğu arazi kısıtlıdır. Suriye’de ormanlar ve yeraltı kaynakları oldukça az olduğu için ekonomik olarak geri kalmış ülkeler arasında gösterilmektedir. Ülkenin başlıca tarım ürünleri; arpa, buğday, yulaf, darı, mısır, sebze, meyve, tütün ve şekerkamışıdır. Bazı bölgelerde ise pamuk ve zeytinde yetiştirilmektedir. Tarımın yanı sıra hayvancılıkta da boy gösteren ülkede hayvancılığın temel taşları deve, koyun, keçi ve sığırdır. Suriye endüstriyel sanayi üretimi açısından da diğer Arap ülkeleri arasında Mısır’dan sonra ikinci sıradadır. Tarımdan sonra ülke ekonomisine büyük katkısı bulunmaktadır. En önemli sanayi dalları şu şekildedir; tekstil, çimento, yağ endüstrisi, gümüş eşyalar, tütün, mobilya, cam eşyalar ve pirinç sanayi aletleridir. Petrol kaynaklarından komşularına göre oldukça az gelir elde edilmektedir.

Suriye yemek kültürü olarak oldukça gelişmiştir. Hem Arap hem de Türk mutfağından parçalar bulmak mümkündür. Tabouleh (Kısır), Baba Ghanouj (Patlıcanlı bir yemek), Falafel ve Mahamara (acılı, bol baharatlı), humus Suriye’ye gidip de yemeden dönmemeniz gereken lezzetler arasında en önde gelenlerdir. Özellikle başkent Şam’ın mutfak ve restoran kültürü olarak ülkenin geri kalan kısmına göre oldukça gelişmiştir. Şehir merkezinde büyük avlulara sahip ve çok şık restoranları her köşe başında bulmak mümkündür. Yemeklere ve meyve sularına hayran kalacağınız bu restoranlar fiyat olarak da oldukça uygundur. Özellikle Suriye’deki restoranlarda taze sıkılmış meyve suları hem çok çeşitli hem de oldukça ucuzdur.

Suriye’ye gidenlerin dikkat etmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında Suriye’ye seyahat edecekseniz sıcaklardan ve güneşin yakıcı etkisinden korunmak için şapka almanızı öneririz. Bu aylarda Suriye’de olursanız mutlaka yanınızda su bulundurmayı da unutmayınız. Son olarak 2011 yılında başlayan iç çatışmalar nedeniyle ülkeye seyahat etmek için başkent Şam ve çevresini tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Başa dön