Halep Gezi Rehberi

Halep, Suriye’nin Şam’dan sonra en büyük ve en önemli ikinci şehridir. Halep kelimesi Arapça’da süt veren anlamına gelmektedir. Halep ayrıca tarihçiler tarafından “Doğunun Kraliçesi ” olarak adlandırılmaktadır.  Yumuşak bir iklime sahip olan Halep kültür ve sanat etkinlikleri, eğlence mekanları ve zengin mutfağıyla ziyaret edenleri hayran bırakmaktadır.

Halep İklimi Nasıl?

Halep denizden 186 km uzaklıkta olmasından dolayı yazın havalar oldukça sıcak olsa da bahar aylarında ve kış aylarında hava sıcaklığı ılık olarak seyretmektedir. Halep deniz seviyesinden de 379 metre yükseklikte bulunmaktadır.

Halep’e Nasıl Gidilir?

Halep’e gitmek için Gaziantep’ten taksi tutabilirsiniz. Ayrıca birçok noktadan da hava yoluyla ulaşım mevcuttur. Halep’e uçak bileti almak için google’da Halep uçak bileti al yazarak aratabilir ve biletinizi bulabilirsiniz.Türkiye üzerinden yaklaşık olarak uçuş suresi 2 saattir.  Halep’e gitmenizin bir başka yolu da Şam’a uçtuktan sonra karayoluyla Halep’e geçebilirsiniz.

Halep’te Ne Yenir?

Birbirinden leziz Arap mezelerinin bulunduğu Halep mutfağı Türkiye’nin güneydoğu mutfağına oldukça benzemektedir. Humus, etli humus, patlıcan mezelerinden biri olan babuganuş, mutabal, tabule ve fetuş Halep’in kendine has mezelerinden bazılarıdır. Vişne kebabı ise vişne sosuyla servis edilmesinden dolayı Halep’in sahip olduğu lezzetler arasında en değişik olanıdır. Ayrıca Halep kendine özgü birkaç içkiye de sahiptir. Ksara şarabı, Suriye birası ve rakıyla oldukça benzer olan arak Halep içkilerine örnek gösterilebilir.

Halep'te Gezilecek Yerler

Halep Kalesi

 

   Dünyanın en eski ve büyük kalelerinden biri Halep kalesidir. Halep’in şehir merkezinin 50 metre yükseğindeki bir tepede kuruludur. Aynı tepede MÖ 3000 yılında Hititlere ait bir tapınağın olduğu bilinmektedir. Daha sonralarda ise bölgeye hakim olan devletler tarafından yeniden yapılan kalenin bugün ki hali Selahaddin-i Eyyubi’nin oğlu Malik el Zahir Gazi döneminde şehrin merkezi olarak yeniden yapılmış ve çevresi 20 metre derinliğinde hendekle çevrelenmiştir. Halep kalesi artık tamamen turistik amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Eski Camii

   Halep’in sahip olduğu en eski ve en büyük camisi Eski Camii’dir.  Yapımı iste Emevi Halifesi El Velid Bin Abdülmelik tarafından başlatılarak, Halife Süleyman İbn Abdül Malik döneminde 717 yılında yapımı bitirilmiştir. 1260 yılında Moğol İstilası sonucu olarak tahrip olan cami, tekrar yapılmıştır. Memluküler ve Osmanlılar zamanında tamirler ve ekler yapılan camii içerisinde Zekeriya peygamberin türbesi de bulunmaktadır.

Halep Çarşısı

   Halep’in kapalı çarşısı, Türkiye’de bulunan büyük şehirlerdeki kapalı çarşılar gibi pek çok farklı sokak ve handan oluşmaktadır. Gezilecek yerlerin toplam uzunluğu ise 10 kilometreye yakındır. Bölgenin en büyük çarşısı olan Halep Çarşısında takılar, halı ve kilimler, giysiler gibi daha pek çok şeyi bulabilmemiz mümkündür. Çarşı günümüzde ise önemli turist gezi yerlerinden birisidir.

Halaviye Medresesi

   Halaviye Medresesi St. Helen Kilisesi’nin bulunduğu alan üzerinde 1124 yılında yapılmıştır. Medrese yapıldıktan sonra ise önemli bir eğitim merkezi haline geldi. Mevlana bu medresede fıkıh, edebiyat, hadis, rical alanlarında ünlü alim Kemaleddin İbnal-Adim’den ders almıştır.

Faradis Medresesi

   İslam mimarisinin en iyi örneklerinden biri olan bu yapı, Nasır Yusuf tarafından yapıldı. Bölgenin sahip olduğu en önemli tarihi kalıntılardan biridir.

Sultaniye Medresesi

 

   Sultaniye Medresesi 13. Yüzyılın başında Sultan El Hazer Gazi tarafından yaptırılmıştır. Özellikle ihtişamıyla ünlü mihrabı çok dikkat çekmektedir. Hürev Paşa Camii ise medrese ile komşudur.  Cami 1537 senesinde Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir. Halep’te Osmanlı’dan kalan en eski yapılardan biridir. Sultaniye Medresesinin karşısında yer almaktadır.

Jdeide Bölgesi

   Jdeide bölgesi Halep Kalesi’nin kuzeybatısında tarafında ve Baron Caddesi’nin doğu kısmında yer almaktadır. Halep’teki Hristiyan nüfusun yoğun bir şekilde yaşadığı bir bölgedir. Bölge kıvrıla kıvrıla uzanan daracık yolları, ortaçağdan kalan otantik evleriyle bir zaman tünelidir adeta.

Başa dön