Duty Free Nedir?

Havalimanlarında uçuşunuzdan önce ve sonra vaktinizi değerlendirip alışveriş yapabileceğiniz Duty Free mağazaları geniş bir ürün skalası ile müşterilerini beklemektedir. Duty Free kelime anlamı olarak vergiden muaf anlamına gelmektedir. Havalimanlarındaki bu Duty Free mağazaları sayesinde tercih istediğiniz ürünleri piyasa fiyatından oldukça düşük bir fiyata bulabilirsiniz. Ancak Duty Free mağazalardan alışveriş yapmadan önce mağazanın ve ülkenin belirlediği sınırlandırmalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bagaj haklarınızı tüketmeyen uçuş sonrasında almak istediğiniz ürünleri sizlere ulaştıran Duty Free mağazalarında belirlenen fiyatlar her ülkede farklılık gösterebilmektedir.

Duty Free Alışverişi Nedir ?

Duty Free alışverişlerinizde dikkat etmeniz gereken en önemli konu, alışveriş sırasında pasaport gösterilmesi gerektiğidir. Yurt dışında bir havalimanında Duty Free mağazalarında uygun fiyatlara alışveriş yapmak isterseniz bu aşamada pasaportlarınızı yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Normal satış fiyatlarından daha uygun fiyatlı ürünler bulabileceğiniz Duty Free mağazalarında parfüm, saat, çikolata, tütün ürünleri ve hediyelik eşyaları çok rahatlıkla bulabilirsiniz.

Eğer Duty Free mağazalarında uçuşunuzdan önce alışveriş yapmayı planlarsanız varsa uçuş saatinize dikkat etmelisiniz. Duty Free mağazalarından alacağınız ürünlerin tercih ettiğiniz hava yolu şirketinin sınırlandırmalarına uygunluğunu mutlaka kontrol etmelisiniz yoksa sorun yaşayabilirsiniz.

Duty Free Alışverişi Nasıl Yapmalıyız ?

Uçuşunuzdan önce veya uçuşunuzdan sonra tercih edeceğiniz noktaların başında gelen ve havalimanlarında hizmet veren Duty Free mağazalarında alışveriş yaparken herhangi bir vergi ödemiyorsunuz.

Vergiden muaf alışveriş imkânı sunulan Duty Free mağazalarında avantajlı fiyatlar bu mağazaların yoğun şekilde tercih edilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle Duty Free mağazalarda alışveriş yapmak isterseniz yoğun kalabalıkları ve aradığınız ürünün tükenmiş olma ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız.

Duty Free mağazalarının kendi belirlediği özel bazı kuralları bulunabilmektedir. Alışveriş yapmak isterseniz bu kurallara uymak zorundasınız. Eğer yurt dışında bir Duty Free mağazadan alışveriş yapıyorsanız pasaportunuzun yanınızda bulundurun çünkü mağazada pasaportunuz kontrol edilecektir.

Duty Free Mağazaların Alışveriş Kuralları Nedir ?

Duty Free mağazalarında alışveriş yapmak isterseniz uymanız gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara uymadığınız takdirde aldıkları ürün almanıza izin verilmeyecektir. Bu nedenle Duty Free mağazalarında alışveriş yapmaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken en önemli konu gidilecek olan ülkenin izin verdiği ürünleri ve izin verilen bu ürünlerin limitleridir. Her ülkenin bu ürünler için limitleri bulunmaktadır. Özellikle yerli – yabancı içki konusunda oldukça dikkati davranmalısınız. Uçaklara sıvı alım limitlerini de uçuş öncesi yapacağınız alışverişinizde dikkate almanız gerekmektedir. Yerli- yabancı içkilerin yanı sıra tütün ve türün ürünleri, gıda, tekstil ürünleri ve kozmetik ürünleri limitlerine dikkat edilerek ve bu limitler aşılmadan alınmalıdır. Bu limitlerin aşmanız durumunda ise geçişlerde yapılan aramalarda ürünlerin hava alanını görevlileri tarafından tespit edilmesi durumunda ürünlere el konulabilmektedir.

Duty Free Mağazaların Avantajları Nedir?

Eğer uçuş sonrasında Duty Free mağazasından alışveriş yapacaksanız en büyük avantajınızın bagaj hakları konusunda sıkıntıya girmeyeceğiniz olacaktır.

Uçuş sonrasında rahatlıkla istediğiniz ürünü alabileceğiniz bu Duty Free mağazalarında hava yolu kısıtlamaları da ortadan kalkmış olacaktır. Bu zamanda yapılan alışveriş hem oldukça uygun fiyatlı olacak hem de istediğiniz ürünleri alabilmeniz adına oldukça avantajlı olacaktır. Bazı Duty Free mağazaları kendi ülkelerine özgü ürünleri daha çok satma eğiliminde bulunabilirler. Bu da sizler için büyük avantaj sağlamaktadır. Tek bir çatı altında birçok ürünün bulunabilir olması aynı zamanda size zamandan sağlayacağınız bir tasarruf olarak geri dönecek ve rahatlıkla alışveriş yapma imkânı sunacaktır.

Başa dön